Διατροφικές Διαταραχές
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα σημερινά μου γεύματα

+2
Μαρία Admin
Blossom
6 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Ailouros Τετ Μάης 16, 2018 1:04 pm

καλα σε αυτο δικιο εχεις!!
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Blossom Τετ Μάης 16, 2018 1:07 pm

Σκέψου και το γεγονός πως σου τρέχουν τα σάλια, όπως γράφεις... Τυχαίο; Από κάτι τέτοια πιάνονται οι διαφημιστικές και όλοι τρέχουν για συμπληρώματα και πρωτεΐνες.
Blossom
Blossom
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Ailouros Τετ Μάης 16, 2018 1:18 pm

χμμμ! δεν το σκεφτηκα, ειδα εκει οτι εχει τοσες γευσεις και χωρις θερμιδες ηταν δελεαστικο!! αλλα νταξει και να μη το παρω δεν τρεχει κατι.. για να μην εχει τιποτα απο θερμιδες σκεψου ποσα χημικα θα εχει
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Μαρία Admin Τετ Μάης 16, 2018 3:19 pm

Ψηφίζω κακάο ... Μια για μία κουταλιά? Όχι τέτοιου είδους προϊόντα που πολύ σωστά λέει και η Blossom πως για χάρη της προώθησης τους φυσικό είναι να τα [παρουσιάζουν τέλεια γευστικά να γεμίζει το μάτι !Μακριά από αυτά !
Υπάρχουν τόσα υγιεινά και καλά προϊόντα !
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Τετ Μάης 16, 2018 5:48 pm

Κοιτσακια hiiiii...!!!

Τη Δευτερα δεν θυμαμαι τι εφαγα, γενικοτερα δεν εχω λεφτα αυτες τις μερες,δεν  ντρεπομαι να το πω, και δεν μπορω να αγορασω ο,τι χρειαζεται για να κανω τη διατροφη σωστα...Τρωω λιγο ο,τι να ναι, μιση μερα διατροφη, την αλλη μιση ο,τι βρω...

Χτες: πρωινο: oatmeal με γαλα αμυγδαλου, μια μετρια μπανανα και μια κουταλια μελι.
μεσημεριανο: μια κουταλια βουτυρο αμυγδαλου, 2 κουταλιες σουπας ταχινι με κανελα, μια μπανανα.
βραδινο: ενα panini με μπιφτεκι, κιτρινο τυρι, γιαουρτι και αγγουρι κ μια ζεστη σοκολατα ροφημα


Σημερα: πρωινο: oatmeal με 5-6 κουταλιες σουπας βρωμη,  μια μετρια μπανανα, μισο φλυτζανι γαλα αμυγδαλου και μισο αγελαδινο κ κανελα κευλανης.
μεσημεριανο: μια μπουκια παστιτσιο για τη γευση χαχαχαχααχαχχαχχααχ, ουδεν σχολιον.
ψητο κοτοπουλο με μια ντοματα και ενα αυγο βραστο.
βραδυνο: τίποτα... Δεν πεινούσα

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Δημητρα Πεμ Μάης 17, 2018 2:46 pm

Τσουρεκουλα συγνωμη για την παρατηριση αλλα οπως καταλαβαινεις περναω τα ιδια και θελω να σας δωσω συμβουλες που ισως σας προφυλαξουν.. το να τρως συνεχεια τα ιδια πραγματα και να αρνησε να φας κατι που σου αρεσει δεν βοηθαει καθολου.. ειτε πεινας ειτε οχι πρεπει εστο και λιγο να τρως..σχετικα με το παστιτσιο θα μπορουσες να φας ενα μετριο κοματι με σαλατα!! Γενικα τα παντα μπορεις να τρως αλλα οχι σε υπερβολικη ποσοτητα..με το να στερεισε γευσεις ή ευχαριστηση ξαναγυριζεις στον φαβλο κυκλο της διατροφικης διαταραχης!! Και παλι συγνωμη αν ειπα κατι που σε ενοχλησε..ειναι λαθη που εχω κανει και εγω και δυστυχως δεν εχω καταφερει ακομα να βγω απο αυτο..!!!

Δημητρα
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Πεμ Μάης 17, 2018 5:39 pm

Δημητρα, καλως ηρθες στη παρεα μας!!!! Ποσο χαιρομαι που βλεπω καινουργιο μελος!!!!
Φυσικα και δεν με ενοχλησε το σχολιο σου, αλιμονο μου αν θιγομουν κιολας χαχχαχαχ!!! Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου. Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι σε καμια περιπτωση στερημενη απο αγαπημενες γευσεις...γιατι αυτες ειναι απο τις αγαπημενες μου!! Αυτο το διαστημα υποτιθεται πως ακολουθω μια διατροφη απο τη διατροφολογο μου, το θεμα ειναι πως για διαφορους λογους δεν μπορω να τη κανω κατα γραμμα ουτε κατα διανοια... Οποτε, "παιζω" σχεδον αποκλειστικα με τις εναλλακτικες που μου εχει δωσει σε περιπτωση που δεν μπορω να φαω αυτα που μου προτεινει. Δεν εχω καταφερει να χασω κιλα, ωστοσο, γιατι τους τελευταιους μηνες ο μεταβολισμος μου τα εχει παιξει καπως, τουλαχιστον ομως εχω μειωσει απιστευτα πολυ τα υπερφαγικα επεισοδια, εχω μεν cheat days αλλα δεν τρωω πια ολο το ψυγειο, οπως εκανα μεχρι ενα μηνα πριν. Μονο αυτο σαν γεγονος μου ειναι υπεραρκετο για τωρα.

Ημουν στο ιδιο μηκος κυματος με τη σκεψη σου για το παστιτσιο λοιπον, κι ετσι σημερα πηγα να φαω ενα κομματι απο το ψυγειο. Λοιπον, δεν μου αρεσε καθολου, ισως επειδη ηταν κρυο ή επειδη εχω ξεσυνηθισει τα μακαρονια. Εφαγα το μισο κομματακι και εδωσα το υπολοιπο στο κουταβι μου που το τιμησε δεοντως ....

Τα σημερινα μου γευματα ηταν: πρωινο: το γνωστο μου oatmeal που με εχει ξελασπωσει γιατι με κραταει χορτατη 5-6 ωρες κ μια κουταλια βουτυρο αμυγδαλου
μεσημεριανοαπογευματινοβραδινο (το μονο αρνητικο στη δουλεια με το τωρινο ωραριο ειναι οτι δεν τρωω στα ενδιαμεσα και τα τρωω ολα μαζι): μια κουταλια βουτυρο αμυγδαλου, ενα κομματι ρολο κοτοπουλο, μισο κομματι παστιτσιο, ενα μουσμουλο και ενα γιαουρτι ...


tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Δημητρα Πεμ Μάης 17, 2018 6:33 pm

Ειναι λιγο πολυ καπως ολα στο μυαλο σε σχεση με το τι μας αρεσει..υπαρχουν πολλες γευσεις που σιγουρα τις στερουμαστε γιατι εχουμε τις "safe" επιλογες μας τις οποιες τις εχουμε ολες ως νοστημες στο μυαλο μας.. ειναι λογικο να μην μπορεις να ακολουθεις διατροφη..ειναι ενα κακο κοματι της διαταραχης και αυτο!! Εχεις συμβουλευτει ποτε ψυχολογο; συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη το κανω ειλικρινα με καλη θεληση..οχι πως εγω ειμαι ελευθερη αλλα καλο ειναι να βοηθαμε με οσα γνωριζουμε η μια την αλλη

Δημητρα
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Πεμ Μάης 17, 2018 6:55 pm

Μπα, στο δικο μου μυαλο δεν ειναι τπτ "λιγο πολυ καπως" σε σχεση με το τι μου αρεσει χσαχαχαχαχαχα. Ξερω τι μου αρεσει, μου αρεσουν σχεδον τα παντα και ιδιαιτερα τα γλυκα. Το θεμα ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια που παλευω με τα κιλα, ολη μου τη ζωη σχεδον, φτανοντας κοντα στα 30 ξερω πλεον τι αντεχει ο οργανισμος μου πλεον και τι οχι. Πχ λατρευω τη καρμποναρα. Τη λατρευω. Πριν 6 χρονια ετρωγα σχεδον καθε μερα. Τωρα θα φαω 2 φορες τον χρονο, γιατι δεν αντεχω να τη φαω! Φαγητα μου μου αρεσαν τρελα μια ζωη πλεον μου καθονται τοσο μα τοσο βαρια που , περα απο το γεγονος του οτι παιρνω βαρος με το παραμικρο, το αισθημα βαρυστομαχιας, καουρας και δυσφοριας που μου προκαλουν με εχουν ωθησει στο να τα βγαλω τελειως απο τη διατροφη μου και τις ελαχιστες φορες που τα καταναλωνω να μη μπορω να τα ευχαριστηθω καν! Φυσικα, αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα χααχαχαχα. Για αυτο εχω αντικαταστησει παρα πολλα με αλλα τροφιμα, πιο ευπεπτα για το ευαισθητο στομαχι μου...

Τρωω ακομα junk, απλα θα ειναι πολυ συγκεκριμενα πραγματα και πολυ πιο σπανια συγκριτικα με παλιοτερα...

Με επιφυλαξη μπορω να πω οτι απο θεμα διαταραχης συναισθηματικης υπερφαγιας ειμαι πααααααααααααααααρα πολυ καλα αυτο το διαστημα. Τα ορμονικα μου και αλλα θεματακια δεν με αφηνουν να χασω τα κιλα με τη ταχυτητα που τα εχασα περυσι, αλλα βλεπω οτι παρα το οτι εχω απειρο δρομο ακομα μπροστα μου, ειμαι παρα μα παρα πολυ καλυτερα απο αλλες φορες. Και δεν μπορω να μην ειμαι ευγνωμων για αυτο.

Δεν γινεσαι αδιακριτη, μη σε απασχολει καθολου! Οχι, δεν εχω συμβουλευτει ψυχολογο, μια-δυο φορες στη ζωη μου το σκεφτηκα και ειχε να κανει με αλλα μου θεματα, ομως τελικα δεν το εκανα ποτε γιατι δεν το χρειαστηκα πραγματικα μεχρι τωρα. Τα μελη του φορουμ με εχουν βοηθησει εκπληκτικα τα τελευταια 4-5 χρονια (μιλαω για μελη του παλιου φορουμ ) οταν ξεκινησα για αλλη μια φορα τη καθοδο απο τα 80 κιλα... Και αυτη η αλληλουποστηριξη, η ανιδιοτελεια και η καλη θεληση για πραγματικη βοηθεια, στηριξη και συμβουλες, απο παιδια που αφιερωνουν χρονο απο της ζωη τους, αφιλοκερδως , για να κανουν τον συνανθρωπο να σταθει παλι στα ποδια του σε καθε δυσκολια, ειναι για μενα πιο σημαντικο απο τη καλυτερη ομαδα ψυχολογων στον κοσμο και τους ευχαριστω πολυ για αυτο.<3


Εσυ σε τι φαση βρισκεσαι, αν επιτρεπεται???? Smile

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Πεμ Μάης 17, 2018 7:02 pm

ΥΓ: οι safe επιλογες που λες, δεν ειναι καν safe για μενα χαχαχα. Αυτο συμβαινει γιατι μου αρεσουν εξισου πολυ με τις μη safe και εμενα ανεκαθεν το προβλημα μου ειναι οι ποσοτητες. Μπορω να φαω απιστευτες ποσοτητες απο υγιεινα τροφιμα, οποτε οι θερμιδες ειναι σαν να ετρωγα 5 πιτσες χαχαχαχαχαχα

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Δημητρα Πεμ Μάης 17, 2018 7:21 pm

Ναι καπως ετσι οπως τα λες και εγω..εγω ταλαιπωρουμε αρκετα χρονια.. εφτασα στα 82 κιλα με υψος 1,65 στην ηλικια των 20 μετα ξεκινησα διαιτα εφτασα 49 κιλα με μια πολυ ελαφρια ανορεξια και μετα χαρης τον περιγυρο μου γυρησε σε ψυχογενη βουλιμια και κανω συνεδριες στο ανασα εαν εχεις ακουστα.. τωρα ακομα ταλαιπωρουμαι και πειραματιζομαι πανω μου..

Δημητρα
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Πεμ Μάης 17, 2018 9:11 pm

Ταλαιπωρηθηκες αρκετά δηλαδή... Τώρα είσαι καλύτερα;; Έχεις φτάσει σε ένα υγιές βάρος; Εξακολουθείς να έχεις βουλιμικα επεισόδια;

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Ailouros Παρ Μάης 18, 2018 9:35 am

Πω πω Δήμητρα φοβερή η ιστορία σου, ελπίζω να είσαι πολύ καλύτερα! Ειδικά όταν μπαίνεις στο μονοπάτι της ανορεξίας τα πράγματα είναι λίγο επικίνδυνα, έχουμε ακούσει τόσους θανάτους! Crying or Very sad
Εύχομαι να είσαι καλά κορίτσι μου!

Και τα σημερινά μου : Razz

πρωι: βαφλες βρώμης και ενα γλυκάκι κέρασμα στη δουλειά (πρέπει να συμμαζευτώ)**
δεκατιανο: γιαουρτι/μπανανα/αμυγδαλα
μεσημεριανο: ρυζι με μοσχάρι, σαλατα με μαρουλι ντοματα και 1 κγ λαδι
δεκατιανο: τονος με πατατα και κουνουπιδι (λατρεβω το κουνουπιδι αλλα δεν ειναι για χόρταση Laughing )
Βραδινό: ομελέτα με σαλάτα και 1κγ λαδι (ελπίζω να φάω βραδινό)

** το λέω γιατι χθες εκανα cheat
εφαγα 2 κουλουρακια γεμιστα με μαρμελαδα και σοκολατα.. καπως λεγονται αυτα αλλα δεν θυμαμαι το ενα 150 θερμιδες αρα πηρα 300
και βραδυ έφαγα σε ψαροταβερνα γαυρο/τζατζικι/χωριατικη/πατατες/κολοκυθακι
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Δημητρα Παρ Μάης 18, 2018 9:51 am

κανω ακομα βουλιμικα δυστυχως και το βαρος μου αυξομιωνετε με πολυ γρηγορους ρυθμους αλλα τουλαχιστον τωρα δοξα το θεο δεν πεφτω τοοοσο πολυ οταν κανω βουλιμηκα..πολλες φορες στο παρελθον φοβομουν πολυ για εμενα.. απο την δικη μου εμπειρια μπορω να πω με σιγουρια πως πρεπει να υπαρχει σε ολες τις περιπτωσεις ψυχολογικη υποστηριξη.. πριν ξεκινησω στο ανασα δεν καφαλαβαινα πολλα..τωρα εχω ξεθαψει πολλα απο το παρελθον,πηρα αποσταση απο ανθρωπους που μιυ εκαναν κακο και προσπαθω και εγω να γινω καπως καλυτερη για εμενα και οχι για τους αλλους πλεον..

Δημητρα
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Ailouros Παρ Μάης 18, 2018 10:13 am

Αυτό είναι πολύ καλό! Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις!
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Μαρία Admin Παρ Μάης 18, 2018 11:00 am

Δημητρα έγραψε:πρεπει να υπαρχει σε ολες τις περιπτωσεις ψυχολογικη υποστηριξη.. πριν ξεκινησω στο ανασα δεν καφαλαβαινα πολλα..τωρα εχω ξεθαψει πολλα απο το παρελθον,πηρα αποσταση απο ανθρωπους που μιυ εκαναν κακο και προσπαθω και εγω να γινω καπως καλυτερη για εμενα και οχι για τους αλλους πλεον..

Το θέμα της ψυχολογικής υποστήριξης είναι πολύ σημαντικό !!
Η Δήμητρα έχει απόλυτο δίκιο ! Ξαναγνωριζεις τον εαυτό σου και τον μαθαίνεις από την αρχή ! Ανακαλύπτεις πράγματα που δεν ήξερες ! Το παρελθόν μας ,μας οδηγεί σε αυτό που είμαστε σήμερα με τις επιλογές ,τα λάθη ,τα βιώματά μας !
Δεν είναι εύκολη διαδικασία ούτε είναι εύκολα τα ξεκαθαρισματα ή το να βρίσκεις την δύναμη να απομακρύνεις ο.τι τοξικό υπάρχει γύρω σου .Στους ανθρώπους πονάει λίγο παραπάνω αυτή η απομάκρυνση .
Και πριν ας πούμε θα σκεφτόμουν να γίνω καλύτερη για τους άλλους ! Τώρα πια έχεις βάλει τον εαυτό σου πρώτο και όχι δεν είναι εγωιστικό !
Μέσα από αυτή το "ταξίδι " ανακαλύπτεις επίσης γιατί έχεις τη Διαταραχή, γιατί συμβαίνει σε εσένα και από πού προκύπτουν τα επεισόδια .
Η λύση δεν θα έρθει γρήγορα .Στις περισσότερες περιπτώσεις ακολουθεί πολύ αργότερα από την θεραπεία .
Θέλει πολύ χρόνο και να μην το βάζει κανείς κάτω με δεδομένο ότι θα υπάρχουν πάντα πισωγυρισματα  κατά τη διάρκεια της διαδρομής ....
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Μαρία Admin Παρ Μάης 18, 2018 11:16 am

tsourekoula90 έγραψε:
Και αυτη  η αλληλουποστηριξη, η ανιδιοτελεια και η καλη θεληση για πραγματικη βοηθεια, στηριξη και συμβουλες, απο παιδια που αφιερωνουν χρονο απο της ζωη τους, αφιλοκερδως , για να κανουν τον συνανθρωπο να σταθει παλι στα ποδια του σε καθε δυσκολια, ειναι για μενα πιο σημαντικο απο τη καλυτερη ομαδα ψυχολογων στον κοσμο και τους ευχαριστω πολυ για αυτο.<3

Αυτό οντως είναι πάρα πολύ σημαντικό για αυτό υπάρχει και αυτός ο χώρος και για αυτό κάνουμε ο.τι καλύτερο μπορούμε με όσα έχουμε Very Happy
Σιγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .Όμως εξίσου σημαντικη είναι και η θεραπευτική ψυχολογική βοήθεια !Εντάξει εδώ υπάρχει όλο αυτό που περιγράφεις, άλλα ένας σωστός ειδικός μπορεί να σε οδηγήσει σε καλύτερα μονοπάτια. Αυτά που δεν μπορεί να δει κάποιος μόνος του ,τα βλέπει με λίγη βοήθεια !
Πόση δύναμη χρειάζεται για να δεις μέσα σου και να παραδεχτεις ή να δεχτείς πράγματα για τον εαυτό σου !
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Δημητρα Παρ Μάης 18, 2018 1:59 pm

Δυναμη που πραγματικα νομιζες πως δεν ειχες...ποναει πολυ η ψυχοθεραπεια κοριτσια αλλα τουλαχιστον απ ολο αυτο σιγουρα κατι βγαινει!!!

Δημητρα
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Παρ Μάης 18, 2018 7:11 pm

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν συμμεριζομαι την εν λογω αποψη, οτι δηλαδη ειναι απαραιτητη η ψυχολογικη υποστηριξη απο ειδικο, συγκεκριμενα, σε ολες τις περιπτωσεις. Ο ειδικος θα σε βοηθησει να ξεμπλεξεις τα πραγματα στο μυαλο σου, μονο στη περιπτωση που ο ιδιος δεν μπορεις να το κανεις. Απο εκει και περα σου δινει κατευθυντηριες και την υπολοιπη δουλεια τη κανεις μονος σου. Υπαρχουν δισεκατομμυρια ανθρωποι, δισεκατομμυρια μυαλα και αλλες τοσες διαφορετικες ψυχοσυνθεσεις!! Ο καθε ανθρωπος αναλυει (ή δεν αναλυει ή ακομα και υπεραναλυει) τα πραγματα με διαφορετικο τροπο. Διαφορετικοι ανθρωποι, διαφορετικοι ανθρωποι στο περιβαλλον του καθενος, διαφορετικες οπτικες και προσεγγισεις των πραγματων καθως και επιλυσεις προβληματων, διαφορετικα βιωματα και παει λεγοντας...

Τιποτα δεν ειναι μεμπτο, ειτε να ζητησει καποιος περαιτερω βοηθεια είτε οχι. Και στις δυο περιπτωσεις αργα ή γρηγορα πρεπει να σταθει στα ποδια μονος του αν θελει να επιβιωσει.

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Παρ Μάης 18, 2018 7:14 pm

Σημερα: πρωινο: oatmeal με γαλα, μπανανα κ μελι
μεσημεριανο:κοτοπουλο ψητο με μαρουλι
βραδυνο: γιαουρτι και ενα ακτινιδιο

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Δημητρα Σαβ Μάης 19, 2018 7:14 am

Τσουρεκουλα αυτα ακριβως ελεγα εγω αυτα τα 5 χρονια που αφησα να περασουν λεγοντας οτι ειμαι δυνατη και μπορω μονη μου και ολα τα καταφερνω αυτο δεν μπορω;;!! ΟΧΙ ομως δεν μπορεις μονος σου.. τι να πω εσυ ξερεις εγω απο τα δικα μου βιωματα ειπα την γνωμη μου συγχωρεσε με αν σε ενοχλησε κατι!

Δημητρα
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από tsourekoula90 Σαβ Μάης 19, 2018 3:04 pm

Αλίμονο, συζήτηση κάνουμε. Δεν με ενοχλεί τίποτα, ούτε απέκλεισα ποτέ τη πιθανότητα να πάω σε ψυχολόγο. Απλά δεν μου αρέσει προσωπικά να στηρίζομαι εξ ολοκλήρου σε κάποιον άνθρωπο, πόσο μάλλον να εναποθέτω τη ψυχική μου ισορροπία στα χέρια του, από τη στιγμή που κάποια πράγματα μπορώ να τα διαχειριστώ μόνη μου, έστω κακήν κακώς. Αν νιώσω ότι ο, τι περνάω είναι μη διαχειρισιμο και τίποτα πια δεν με βοηθάει, τότε θα ζητήσω βοήθεια ειδικού.
Αυτή είναι προσωπική άποψη χωρίς κανέναν σκοπό να προσβαλει κανέναν και έχει να κάνει αποκλειστικά με τη δική μου ζωή ως τώρα.

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Μαρία Admin Σαβ Μάης 19, 2018 3:15 pm

Τσουρεκουλα δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρούμε όποιον ζητά βοήθεια από ειδικό πιο αδύναμο , τρελό κλπ χαρακτηρισμούς που πιθανόν μπορεί να δεχτεί .
Όχι ο ειδικός δεν είναι απαραίτητος σε όλες τις περιπτώσεις, όμως όπως πας για παράδειγμα στον ορθοπεδικό γιατί πονάει η μέση σου, ε όταν υπάρχει μια ψυχική, ψυχογενής ασθένεια έτσι θα πας στον ψυχολόγο , ψυχοθεραπευτή κλπ
Ξέρω πως δεν το λες υποτιμητικά ούτε υπονοείς κάτι από τα παραπάνω,  άλλα μην θεωρείς ότι στηρίζεσαι σε κάποιον με αυτήν την έννοια. Δεν στηρίζεσαι σε αυτόν , αντίθετα αυτός σε βοηθάει να μάθεις και να καταλάβεις πολλά πράγματα . Και για αυτό καταλαβαίνω γιατί είσαι αρνητική . Σίγουρα δεν είναι "σχέση εξάρτησης" . Τουλάχιστον αυτή! Έχεις κάποιο φόβο?
Μακάρι να μην χρειαστείς ποτέ να επισκεφτείς κάποιον και μάλλον ήσουν από τις τυχερές  εντός εισαγωγικών ( ελάχιστες ή και μοναδική στο είδος σου cheers Razz )  που κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την υπερφαγία μόνοι τους !
Γιατί για να είμαστε ειλικρινείς χωρίς αυτήν την θεραπεία δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα !


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μαρία Admin στις Σαβ Μάης 19, 2018 5:38 pm, 1 φορά
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Blossom Σαβ Μάης 19, 2018 3:35 pm

Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά θα συμφωνήσω και εγώ με την τσουρεκούλα σ' αυτό το θέμα.

Είχα πάει παλιότερα (πολλά χρόνια πριν) σε ψυχολόγο για άλλους προσωπικούς λόγους, αλλά την υπερφαγία (με την έννοια των υπερφαγικών επεισοδίων όπως τα βίωνα εγώ) τη ξεπέρασα μόνη μου. Ούτε ο διατροφολόγος με βοήθησε τόσο ώστε να ξεφύγω από τον (τότε) φαύλο κύκλο.
Τώρα μπορώ να πω με περηφάνεια πως δεν τρώω για να ξεσπάσω. Ναι, τρώω περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε ίσως, ναι μου αρέσουν οι λιχουδιές, μα δε με ελέγχει το φαγητό.

Δε λέω πως δουλεύει για όλους το ίδιο, γι' αυτό και υπάρχουν οι ειδικοί άλλωστε. Αν κάποιος νιώθει πως δε βρίσκει μόνος του το δρόμο, εννοείται πρέπει να εξαντλήσει κάθε μέσο για να βοηθηθεί.

Πάντως υπάρχει φως στο τούνελ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Απλώς χρειάζεται πίστη και διαρκής αγώνας, όπως τα πάντα στη ζωή.

Φιλιά και καλή δύναμη σε όλες!
flower
Blossom
Blossom
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα σημερινά μου γεύματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα σημερινά μου γεύματα

Δημοσίευση από Δημητρα Σαβ Μάης 19, 2018 5:10 pm

Αλλο ψυχολογος αλλο ειδικος διαταραχης προσληψης τροφης. Ακριβως τα ιδια ελεγα και εγω κοριτσια πριν 1μιση χρονο περιπου..που δεν με αγαπουσα καθολου..που οι τυψεις με εκαναν καθε μερα και χειροτερα.. ειλικρινα ευχομαι να τα καταφαιρετε μονες σας..τι να πω!!!

Δημητρα
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης