Διατροφικές Διαταραχές
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γειά σας!!

+2
maria030
stellou1989
6 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Πεμ Απρ 12, 2018 4:51 pm

Είμαι η tsourekoula (παλιότερα με ειχα βαφτίσει αφρατουλινι, αλλά τα γουστα αλλάζουν χαχαχαχ) και αποφασισα να γραφω εδω λιγα (ή πολλά) πραγματα για μενα, γιατί το ταξίδι στην αυτοβελτίωση είναι μακρύ και κάποιες φορές για να πάρουμε δύναμη να συνεχίσουμε τη προσπάθεια πρέπει να κοιτάμε και λίγο πίσω για να δούμε απο πού ξεκινήσαμε.

Θα ξεκινήσω απο τη προϊστορία. Απο τη τρίτη δημοτικού περίπου άρχισαν τα προβλήματά μου με την υπερφαγία. Απλά άρχισα να λατρεύω το φαγητό, τις μεγάλες ποσότητες, τα γλυκά, τα γαριδάκια κλπ και κανείς δεν μπορούσε να σταθεί εμποδιο αναμεσα σε μενα και το αντικείμενο που επρόκειτο συντομα να φαγωθει. Το κακό δεν άργησε να γίνει. Τα χρόνια περνούσαν στο ίδιο μοτίβο υπερκατανάλωσης φαγητού κι εγω κάποια στιγμή έφτασα στο ανώτερο όριο ύψους που είχε σχεδιαστεί για μένα, οπότε πλέον δεν υπήρχε η γνωστή φράση "μην ανησυχείς, θα γίνει μπόι" για να ηχεί παρηγορητικά στα αυτιά μου.

Μπαινοντας στην εφηβεία, τα κιλά μου κυμαίνονταν περίπου στα 67, στη συνεχεια ωστόσο και μέχρι να περάσω στη σχολή μου έφτασαν τα 82. Η φοιτητική ζωή θα μπορούσε να ήταν μια ευκαιρία για να φτιάξω το σώμα μου, μένοντας μόνη  μου, μαγειρεύοντας ο,τι θελω και έχοντας απλετο χρόνο για δραστηριότητες. Όμως προτιμησα το εύκολο και γρήγορο φαγητό, το μαγείρεμα απελπιστικά παχυντικών φαγητών και την υπερκατανάλωση γλυκών. Το μέγεθός μου συνέχισε να αυξάνεται, ζυγαριά δεν ειχα και κατέληξα στο να καταναλώνω καθημερινά τεράστιες ποσότητες junk food και γλυκών την ημέρα. Τελειώνοντας τη σχολη, μια φωτογραφια που με τράβηξε μια συνάδελφος στη πρακτική μου σταθηκε η αφορμή για να αποφασίσω οτι δεν μπορώ να συνεχισω να ζω έτσι. Είχα φτάσει τα 90 κιλά. (και δεν είμαι απο τις κοπέλες που εξακολουθούν να είναι πανέμορφες παρά τα περιττά κιλά, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...)

Να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι λόγω της κακής μου ψυχολογίας στο 4ο έτος της σχολής απέφευγα να βγαίνω απο το σπιτι. Έχανα σημαντικές στιγμές απο τη ζωή μου, καθισμένη στον καναπε με τεραστια κλαμπ σαντουιτς και απειρες σοκολατες, φαγητο μέχρι η κοιλιά μου να κοντεύει να σκάσει και η καρδιά μου να πονάει.

Απο τα 22 μέχρι τα 29 που είμαι τώρα, 7 ολόκληρα χρόνια, παλεύω με την εξάλειψη των κακών μου συνηθειών, τις διακυμάνσεις του βάρους μου και τα θέματα της χαμηλής αυτοπεποίθησης και κακής ψυχολογίας. Πλέον είμαι 66 κιλά με ύψος 1.69, ποσοστό λίπους 39%, το οποίο με καθιστά παχύσαρκη ακομα και με φυσιολογικό bmi και αποφάσισα για 1000ή φορά οτι δεν θέλω να με ξαναφήσω να πάρω την κατηφόρα (ή μαλλον την ανηφορα στη συγκεκριμενη περίπτωση). Στόχος μου είναι, με πολλή προσπάθεια και πλέον με βοήθεια διαιτολόγου, να φτάσω μακροπρόθεσμα σε ένα υγιές ποσοστό λίπους.

Λόγω συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών και οικογενειακού ιστορικού, δεν είναι κάτι εύκολο για να επιτευχθεί αλλα αξίζει το κοπο.
Άλλη μια καινούργια αρχή, λοιπόν!!! Εύχομαι ολοψυχα ολοι μας να φτάσουμε στον στόχο μας, αλλά να μην περιμένουμε μέχρι τοτε για να γίνουμε χαρούμενοι!! Φιλιά!

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από stellou1989 Παρ Απρ 13, 2018 2:15 pm

helloooooooo
χαίρομαι πάααρα πολύ που το φόρουμ επέστρεψε! (well sort of, αλλά θα το φτιάξουμε :p) Δεν έχω και πολλά να πω για την ώρα και γω πάντα είμαι στον "αγώνα" και στην "προσπάθεια"... άλλες φορές περισσότερο και άλλες λιγότερο (τελευταία λιγότερο αλλά θα το φτιάξουμε ΚΑΙ αυτό) Αλλά γενικά ναι καλό είναι να φτιάξουμε το φόρουμ τουλάχιστον να υπάρχει και να μαζευτεί κόσμος...

stellou1989
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Παρ Απρ 13, 2018 8:19 pm

καλώς τη!!!! <3
όλα απο κάπου ξεκινούν, πιστεύω οτι όπως φτιάχτηκαν όλα, έτσι θα φτιαχτεί κι αυτο με λίγη διάθεση και προσπάθεια!!

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από maria030 Σαβ Απρ 14, 2018 7:51 pm

χαίρομαι πολύ που μαζευόμαστε σιγά σιγά! Θελω να πιστευω πως ολα θα πανε καλα και θα ξαναζωντανεψουμε νεα και παλια μελη !

maria030
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Σαβ Απρ 14, 2018 8:21 pm

Μακάρι!!!!!!

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Δευ Απρ 16, 2018 6:25 pm

Σήμερα δέχτηκα σχόλιο για τα κιλά μου κατά κάποιο τρόπο πάλι, συγκεκριμένα ήταν προτροπή να τρώω πιο συχνά για να δουλεύει ο μεταβολισμός και να καίει περισσότερο κλπ κλπ...ένιωσα λίγο κάπως εκείνη τη στιγμή, αλλά μου ψιλοπερασε. Ίσως να ήταν καλοπροαιρετο, ίσως να το έλεγα κι εγώ σε κάποιον από ενδιαφέρον αλλά μάλλον έχω αποκτήσει τέτοιο κόμπλεξ που ειλικρινά δεν θέλω να μου λέει κανείς τίποτα. Μακάρι να έρθει η στιγμή που θα νιώθω πραγματικά καλά με μένα και δεν θα με επηρεάζει η γνώμη κανενός.

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από maria030 Δευ Απρ 16, 2018 7:11 pm

Ξέρεις τι πιστεύω ? Αν εσύ ένιωθες καλά με τον εαυτό σου ,δεν θα σε απασχολούσε με αυτόν τον τρόπο ..
Αν δεις κάποιες οι οποίες αρκετά παχουλές εκπέμπουν όμως τέτοια αυτοπεποίθηση και αυτοσαρκαζονται .. Ίσως κάπου μέσα τους βαθιά να αισθάνονται άσχημα ..Όμως δεν το αφήνουν αυτό να τους κάνει δυστυχισμένες ...

Επίσης έχει να κάνει πολύ και το πώς θα πεις κάτι ..Και κυρίως ποιος είναι αυτός που θα στο πει !!!

maria030
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Δευ Απρ 16, 2018 7:38 pm

Το ξέρω ότι είναι ανάξιο λόγου βασικά... Προσπαθώ να μη δίνω σημασία. Θέλω ο, τι κάνω πλέον να το κάνω για μένα και όχι για να ευχαριστήσω τα μάτια των άλλων. Γιατί περί ματιών και προσωπικού γούστου πρόκειται, εφόσον δέχομαι στα 66 κιλά σχόλια... Δεν ξέρω, έτσι το βλέπω, μπορεί να κάνω και λάθος.

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Ailouros Τρι Απρ 17, 2018 3:05 pm

Βρε τσουρεκίνι μας, σχόλια θα δεχόμαστε πάντα είτε θέλουμε είτε όχι!
είτε κάνουμε προσπάθεια είτε δεν κάνουμε..
ακόμα και μονδέλα της βικτώρια σίκρετ να είμασταν πάλι θα έβρισκαν κάτι να μας πουν!
Αλλά απο την μία εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει να τρώω συχνά γεύματα, δεν είναι κακιά σαν ιδέα, ίσως αυτός ο κάποιος δεν το είπε με ωραίο τρόπο δεν ξέρω..
είσαι 66 κιλά και έχεις κόμπλεξ; ντροπή σου :P

χεχεχε
εννοείται οτι κάνουμε το κάνουμε για εμάς για την υγεία μας για να είμαστε καλά! Είναι το σώμα μας πως να το κάνουμε, οι άλλοι πάντα θα γκρινιάζουν και θα πετάνε κακίες αυτό δεν αλλάζει!
διάβαζα ένα ποστ της προάλλες απο την προπονήτριά μου, που ήταν λίγο πριν κατέβει για αγώνες body building φαντάσου κορμάρα η γυναίκα, και είχε βγάλει το τάπερ να φάει στο σαλόνι του γυμναστηρίου και όλες οι κυριούλες που περνάγανε την κορόιδευαν που έτρωγε..
Για αυτό όλοι εμείς που κάνουμε την προσπάθειά μας, πρέπει να κοιτάμε τον εαυτό μας γιατί κανένας δεν θα μας καταλάβει, ούτε τους λόγους μας ούτε τίποτα οπότε μη στεναχωριέσαι καθόλου! Και εμένα χθες βγήκα από το γυμναστήριο και πριν πάω για μάθημα ενα στενό πιο κάτω έκατσα στο παγκάκι να φάω απο το τάπερ το γεύμα μου, έ και με κοιταγαν λες και έπερνα πρέζα! μόνο φωτογραφία δεν με έβγαλαν! ενώ αν έτρωγα κανα πιτόγυρο δεν θα υπήρχε θέμα..
τέλος πάντων..
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Μαρία Admin Τρι Απρ 17, 2018 6:11 pm

Τσουρεκουλα (.ου κακοφαινεται λίγο είχα συνηθίσει το άλλο ,αλλά και αυτό είναι πιο γλυκό ) .
Αυτό που έχω να πω είναι πως όσες φορές και αν πέφτεις να σηκώνεσαι πιο δυνατή !!! Μπορείς !!!!
Όσο για τα σχόλια των άλλων κρατάς και επεξεργάζεται και αφήνεις στην άκρη ότι σε στεναχωρεί και σε πάει πίσω ..Σε κανένα δεν θα κάνεις το χατίρι μόνο στον εαυτό σου !!!!!

* Έχει δίκιο η Ailouros πάντα θα βρίσκουν κάτι να λενε ..Κλείσε τα αυτιά σου και μην δίνεις σημασία !
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Blossom Πεμ Απρ 19, 2018 9:35 pm

Εγώ να σε λέω αφρατουλίνι; Πανάθεμά σας, αφού δυσκολεύομαι με τις αλλαγές.

Καλώς σας βρήκα ξανά κορίτσια!
Θα επανέλθω! ❤️
Blossom
Blossom
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από stellou1989 Πεμ Απρ 19, 2018 10:12 pm

Έλα ρε μαζευόμαστε κάπως σιγά σιγά! όσο για τα σχόλια , εξαρτάται από που έρχονται και ο τρόπος που λέγονται. Προσωπικά για παράδειγμα έχω συνηθίσει από παλιά να ακούω σχόλια για την εμφάνισή μου τόσο από την οικογένειά μου όσο και από συγγενείς φίλους και αγνώστους. Είναι διαφορετικό το "πάχυνες" που θα σου πει πχ η μανα σου (εμένα η μάνα μου γενικώς είναι ζυγαριά, με το που παχύνω ή αδυνατίσω μου κάνει επισήμανση. Από πάντα. Πάρα πολύ κακό ΚΑΙ αυτό αλλά είναι άλλο θέμα...), άλλο το "Τι κάνεις βρε Στελλίτσα;;; αχαχαχα το στελλίτσα σου χει μείνει πάντως ρε παιδί μου γιατί κατά τα άλλα..." από την ξαδέρφη που βλέπεις μια φορά το χρόνο σε γιορτές και άλλο το "ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΩΡΗ ΜΠΑΖΟΧΟΝΤΡΕΛΑ ΑΝΤΕ ΨΟΦΑ" που σου λέει ένας άγνωστος στη μέση του δρόμου. Έχω ακούσει και τα 3. Πλέον έχω αρχίσει και αντιδράω ανάλογα και στα 3.

stellou1989
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από stellou1989 Πεμ Απρ 19, 2018 10:15 pm

Γενικότερα τελευταία όταν ακούω αρνητικά σχόλια για την εμφάνισή μου *έχουν μειωθεί αισθητά ωστοσο τουλάχιστον από άτομα κοντά σε μένα) προσπαθώ να αντιδράω ακριβώς όπως θα ήθελα να αντιδράσω και να μην κρατιέμαι. Δεν το καταφέρνω πάντα. Αλλά ας γίνομαι ειρωνική, ξέρω γω, την τελευταία φορά που άγνωστος μου είπε τέτοια παπάρα αν μη τι άλλο τον άρχισα στα βρισίδια και στις χειρονομίες και ξέσπασα κάπως Razz

stellou1989
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Ailouros Παρ Απρ 20, 2018 12:28 am

Blossomaki πως εισαι γλυκουλι?
Στελλου <3 και εμενα το ιδιο η μανα μου ζυγαρια-σκαννερ! Τωρα βεβαια απλα αν ειναι θα μου πει μη παρατας τον εαυτο σου, την υγεια σου προσεχε τον εαφτο σου.. η γιαγια βεβαια ηταν απο παντα λιγο εως παρα πολυ αυστηρη με αυτο! Απο μικρη που ειμουν μου ελεγε θελω να εισαι αδυνατη και θα σε αγαπανε ολοι οταν αδυνατισεις και εγω οταν ειμουν μικρη το επερνα πολυ ασχημα.. σε φαση δεν με αγαπαει οπως ειμαι τωρα και δεν ειχα ιδεα τι επρεπε να κανω για να αδυνατισω. Κανεις δεν σε βαζει οταν εισαι νεος στον σωστο δρομο και κανενας δεν σου δειχνει τι πρεπει να κανεις. Μονο σχολια ξερουν. Οι ανθρωποι ειναι περιεργοι.
Το θεμα ειναι να μη μας κρατανε πισω αυτα τα σχολια. Να προχωραμε και να κοιταμε ευθεια. Στον στοχο μας! Εγω προσωπικα εχω ακουσει κατα καιρους, εχω δεχτει απιστευτο μπουλινγκ ειδικα στα σχολεια.. αλλα δεν ριχνω το φταιξιμο σε εμενα. Και πλεον αν ακουσω κατι απλα το αγνοω. Και απανταω με ευγενεια. Σαν να τραβας το καζανακι ενα πραγμα! Οταν σου πεταξουν την κακια και απαντας με ευγενεια μετα τους ποναει διπλα. Γιατι καταβαθος θελουν να σε δουν ενοχλημενο, για να ανεβουν αυτοι. Δεν μιλαω βεβαια για τους πολυ κοντινους ανθρωπους που θελουν το καλο μας. Τσουρεκακι πραγματικα μη δινεις συμασια. Δεν αξιζουν ουτε το ελαχιστο μπροστα σου!
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Μαρία Admin Σαβ Απρ 21, 2018 2:43 pm

Που είστε κοριτσια σας εχασα! Blossom καλως όρισες και πάλι! <3
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Σαβ Απρ 21, 2018 9:33 pm

Κοριτσακια γεια σαααας και ευχαριστώ απιστευτα πολύ για τις απαντήσεις!!!

Συγνώμη που εκανα τοσες μερες να μπω, αλλά δυστυχως εγινε κατι πολύ ασχημο και δεν ειχα καθολου διαθεση να ασχοληθω με το παραμικρο, ποσο μαλλον με το σωμα μου...

Τελος παντων, sorry btw για την αλλαγη νικ, ακομα και να ηθελα να το αλλαξω τωρα νομιζω οτι δεν γινεται... μπορειτε να με λετε οπως θελετε χαχαχαχα.

Εχετε ολες δικιο, εγω το εχω το προβλημα , δεν γινεται να ειμαι σε τετοια ηλικια και να με ενοχλουν ακομα τα σχολια. Απλα , υποθετω, δεν ειναι ολες οι ωρες ιδιες. Υπαρχουν στιγμες που η ψυχικη μου κατασταση ειναι σε λεπτη ισορροπια και ενα σχολιο περι βαρους, εστω και αθωο, μπορει να μου χαλασει τη μερα.

Επισης ποσο χαιρομαι που σας βλεπω ολες εδω παλιιιιιιιιι!!!!!!!! Μπλοσομακιιιιι καλως ηρθες κι εσυυυυ!!!!!!
Μου λειψατε πολυ κοριτσια! Σας νιωθω ολες σαν φιλες που ξερω χρονια για καποιο λογο...Γενικοτερα η παρεα του φορουμ με κανει να νιωθω ασφαλεια.


Λοιπον, σημερα νιωθω καπως περιεργα, καθως πηρα πισω και τα 5 κιλα που εχασα με τη διατροφη εναμισι μηνα, μεσα σε δυο εβδομαδες. Μετα το πασχα κυλησα και χαλασα τη διατροφη πανω που τα πηγα τελεια. Παλι ειμαι στα 68, η διατροφολογος μου ειπε να μη λεω τιποτα αρνητικο και μου εδωσε καινουργιο προγραμμα διατροφης. Το θεμα ειναι οτι δεν της ειπα οτι χαλασα τη διατροφη, της ειπα απλα οτι δεν εχασα. Ντραπηκα να πω την αληθεια, οσο λαθος κι αν ειναι (αν και τη κοβω να το καταλαβε).

Ξεκινησα δουλεια και αποσυντονιστηκα τελειως. Σκεφτομαι ομως απο Δευτερα (all time classic) να ξαναρχισω τη προσπαθεια με το καινουργιο προγραμμα και επισης να σταματησω την ολη ψυχαναγκαστικη κατασταση της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗΣ που με εχει πιασει αυτες τις μερες (αν ειναι δυνατον δηλαδη, εδω οι διαιτολογοι και δεν κανουν πανω απο 2 το μηνα) και να αραιωσω και λιγο το ζυγισμα.

Η καινουργια μου δουλεια απαιτει 8-9ωρη ορθοστασια, αν και τωρα ακομα δουλευω 5μιση ωρες και ηδη τα εχω φτυσει!! Ειναι ενας λογος που θελω να χασω παλι τα κιλα, νιωθω οτι δεν θα τη παλεψω ευκολα. Περυσι το καλοκαιρι που δουλευα και ημουν 60 απλα πετουσα!!!! Φετος πονανε τα ποδια μου. Ξερω οτι ακουγεται υπερβολικο αλλα ισχυει, και ειναι και η χονδροπαθεια που με κανει να νιωθω χειροτερα.

Ξερω οτι γκρινιαζω υπερβολικα. Μεχρι και η μητερα μου που με θεωρει φυσιολογικη στα κιλα, ασχετα με το λιπος που κι εκεινη πιστευει οτι για λογους υγειας πρεπει να φυγει, μου ειπε να τα χασω για να μην με φθειρει ολο αυτο ψυχολογικα αφου το εχω τοσο θεμα.

Δεν ξερω τι γινεται φετος, το σωμα μου δεν συνεργαζεται, οπως περυσι που εχανα για τη πλακα. Δεν τα παραταω ομως... θα προσπαθησω ακομα μια φορα.



tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Μαρία Admin Σαβ Απρ 21, 2018 11:47 pm

Τσουρεκουλα μου γλυκιά, εσύ ποιο προτιμάς τελικά ?
Ελπίζω αυτό το άσχημο έστω να ξεπεράστηκε και να είναι όλα καλά τώρα ..Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά και πολλές φορές μας αποσυντονιζουν από οποίο στόχο έχουμε ..
Πάμε στο θέμα διατροφολογου και ότι της εκρυψες την αλήθεια ..Πιθανόν να το κατάλαβε αλλά γιατί ντραπηκες? Θα σε μάλωνε επειδή τά πήρες όλα πίσω ? Θεωρείς ότι οι "φυσιολογικοί" τέτοιες μέρες δεν παίρνουν κιλά ?  Είναι δεδομένο ότι ένα μεγάλο ποσοστό μετά τις γιορτές παίρνει 2-5 κιλά ..Οπότε μην νιώθεις ενοχές και βάλε τον επόμενο στόχο σου .Τελος Μαϊου θα ζυγίζεις λιγότερο .
Παίζει μεγάλο ρόλο και το θέμα δουλειάς .Έπιασες λοιπόν δουλειά καλορίζικη που σημαίνει αλλαγή συνηθειών και συνθηκών .Επιπλέον όταν το περιβάλλον δεν είναι το καλύτερο, δυστυχώς αλληλεπιδρά αρνητικά και στη διατροφή και κυρίως στην ψυχολογία ..
Δεν ξέρω τι τομέας είναι και αν τα πράγματα είναι εντάξει εκεί, εύχομαι να πάνε όλα καλά και καλό ξεκίνημα !!!
Τέλος θα αναφερθώ στη μητέρα σου και σε εσένα.Η μητέρα σου σε 'βοηθαει ' νιώθεις ότι μπορεί να σε καταλάβει ? Λες ότι θεωρεί ότι για λόγους υγείας πρέπει να φύγει .
Εσύ θα κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο και σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα όχι όμως με κόμπλεξ η με εμμονές ( πχ ζύγισμα ,λιπομετρηση κλπ )
Έχεις μάθει τον εαυτό σου στα λιγότερα κιλά και θεωρείς ότι ήσουν μια άλλη .Σε περιπτώσεις που ακόμα και τα 5-7 κιλά μπορεί να κάνουν μεγάλη ζημιά στο ψυχισμό του ατόμου και ανάλογα και σε τι φάση βρίσκεται ..
Οπότε πάρτο χαλαρά από την αρχή 8 κιλά μια χαρά θα τα χάσεις ..
Και εμείς εδώ είμαστε για ο.τι θελήσεις !!!! I love you
♥️
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Κυρ Απρ 22, 2018 12:01 am

Μαρακι μου γλυκο σε ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα!!!
Το ασχημο δεν ξεπεραστηκε, δυστυχως εφυγε απο τη ζωη ενα φιλικο μου προσωπο πολυ αδικα και ηταν και ειναι σοκ...
Στη διατροφολογο δεν ξερω γιατι δεν το ειπα..ίσως κατά βάθος να πίστευα οτι θα τα μπαλώσω καπως , αλλά τελικά συνέχισα να τρωω άτσαλα.

Για να καταλαβεις ειμαι στη φαση που τρωω πρωινο, γυριζω απο τη δουλεια, τρωω παρα πολυ φαγητο και τιποτα ολη την υπολοιπη μερα. Ευτυχως το κλιμα εκει προς το παρον ειναι αρκετα καλο!
Η μητερα μου εχει θεμα παχυσαρκιας πολλα χρονια τωρα, οπως και συναισθηματικης υπερφαγιας, εχουμε αριστες σχεσεις γενικοτερα, οποτε ειναι ο ανθρωπος μου σε ολα και με καταλαβαινει στο επακρο. Παιζει να ειναι η μονη που αν μου πει κατι δεν θα το παρω στραβα (αν και παντα ειναι μελισταλακτη).

Οντως πρεπει να κοψω τις εμμονες!!! Τωρα πρεπει να προσπαθησω να οργανωθω στο θεμα διατροφης ετσι ωστε να εχω ετοιμα τα γευματα κ τα σνακ προτου λυσσαξω απο τη πεινα και καταληξω σε υπερφαγικο. Μπορουμε να κανουμε κι εδω καποιο τοπικ του στυλ "τι εφαγα σημερα" ή κατι παρομοιο?

Ευχαριστω πολυ για τη στηριξη, για τις ευχες και τα καλα λογια!!!!!!

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Κυρ Απρ 22, 2018 12:02 am

Παιζει να ειναι η μονη που αν μου πει κατι δεν θα το παρω στραβα*

-εκτος απο εσας, φυσικα! χαχαχαχ-

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Ailouros Κυρ Απρ 22, 2018 11:14 am

Αχ βρε τσουρεκακι γλυκο!
Λιπομετρηση πως κανεις??
Γενικα η μετρησεις και οι ζυγαριες εχουν την ταση να λενε ψεμματα. Πχ αν πιεις πολυ νερο το βραδυ η φας λαχανικα και φοιτικες ινες θα σε δειξει παραπανω. Η αν εισαι στρεσαρισμενη στεναχωρημενη το ιδιο. Ακομα και σε εμενα στην διατροφη μου που της ειπα για το παρτι.. μου εθπε οτι εχεις καθε 15 μερες ενα γευμα οτι θελεις γλυκο αλμηρο να περιοριζεται σε ενα πιατο. Οποτε δεν ειναι απαγορευτικο. Δεν μπορουμε μια ζωη να κανουμε διαιτα και να απαγορευεται να απολαυσουμε κατι.
Και απο την στιγμη που ετυχε κατι οπως και αυτο δωσε χρονο στον εαφτο σου. Μη πιεζεσαι.
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Μαρία Admin Κυρ Απρ 22, 2018 3:44 pm

tsourekoula90 έγραψε: Στη διατροφολογο δεν ξερω γιατι δεν το ειπα..ίσως κατά βάθος να πίστευα οτι θα τα μπαλώσω καπως , αλλά τελικά συνέχισα να τρωω άτσαλα.

Πρώτα απ' όλα συλλυπητήρια για την απώλειά σου !  Crying or Very sad
Στη διατροφολόγο σου δεν το είπες γιατί ντρέπεσαι για τον εαυτό σου! Οπότε ξεκόλλα από αυτήν την άσχημη εικόνα που συνεχίζεις να έχεις !

tsourekoula90 έγραψε: Για να καταλαβεις ειμαι στη φαση που τρωω πρωινο, γυριζω απο τη δουλεια, τρωω παρα πολυ φαγητο και τιποτα ολη την υπολοιπη μερα.

Καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι αυτό έτσι ? Στη δουλειά δεν μπορείς να φας κάτι ? Και το τίποτα  υπόλοιπη  μέρα? Γιατί βασανίζεις έτσι τον εαυτό σου ; και ουσιαστικά τον οδηγείς μόνη σου σε υπερφαγικό!

tsourekoula90 έγραψε: Η μητερα μου εχει θεμα παχυσαρκιας πολλα χρονια τωρα, οπως και συναισθηματικης υπερφαγιας

Τίποτα δεν είναι τυχαίο ! Ουσιαστικά περνάει και εκείνη το δικό της Γολγοθά, άλλα είστε δυο διαφορετικές περιπτώσεις ... Υποφέρετε και βασανίζεστε για διαφορετικούς λογούς


tsourekoula90 έγραψε: Οντως πρεπει να κοψω τις εμμονες!!! Τωρα πρεπει να προσπαθησω να οργανωθω στο θεμα διατροφης ετσι ωστε να εχω ετοιμα τα γευματα κ τα σνακ προτου λυσσαξω απο τη πεινα και καταληξω σε υπερφαγικο. Μπορουμε να κανουμε κι εδω καποιο τοπικ του στυλ "τι εφαγα σημερα" ή κατι παρομοιο?

Πόσα "πρέπει" θα βάλεις ακόμα; Αν γινόταν όλη η πρόταση θα ήταν ένα πρέπει ... Σκέψου το !

Ναι αυτό που λες μπορούμε να το κάνουμε αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι θα το φτιάξω ! Wink
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Ailouros Κυρ Απρ 22, 2018 3:58 pm

Εννοειται να φτιαξουμε συμφωνω και εγω!!
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Τρι Μάης 01, 2018 6:17 pm

@αιλουρακι μου εχω ζυγαρια-λιπομετρητη και την εχω συγκρινει και με της διατροφολογου και δειχνει τα ιδια, οποτε την εμπιστευομαι. Αν κανω λιπομετρηση θα ειναι το πρωι, νηστικη και χωρις να εχω πιει νερο, διαφορετικα δειχνει αλλα αντ'αλλων. Αν δεν ειναι πρωι, σιγουρα πρεπει να εχουν περασει 4 ωρες ωρες απο τοτε που εχεις φαει ή πιει κατι. Επισης δεν δειχνει σωστα στις ημερες τις περιοδου και θα πρεπει να μην κανουμε λιπομετρηση τις 4 μερες πριν και μετα τη περιοδο.

Αυτο με το ελευθερο γευμα ειναι καλο, το θεμα ειναι οτι οταν το κανω εγω πρεπει να ειμαι πολυ προσεκτικη γιατι 9 στις 10 φορες καταληγει σε υπερκαταναλωση φαγητου και την επομενη μερα σε αυτομαστιγωμα.

Εχεις απολυτο δικιο σχετικα με τη πιεση... προσπαθω να το παιρνω χαλαρα αυτες τις μερες και εκοψα και τις καθημερινες εμμονικες λιπομετρησεις. Απλα ζυγιζομαι για να ξερω που βρισκομαι περιπου και προσπαθω τωρα να σταματησω το φαινομενο γιο-γιο.

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από tsourekoula90 Τρι Μάης 01, 2018 6:35 pm

@Μαρακι μου σε ευχαριστω για την απαντηση, οπως και την αιλουριτα που ξεχασα να το αναφερω...παντα εκτιμω τις απαντησεις σας κοριτσια, ειναι πολυ σημαντικες για μενα.

Στην δουλεια δεν μπορω να φαω ...δεν εχω χρονο, ειμαι μονιμως στο τρεξιμο. Μονο νερο καταφερνω να πινω. Τωρα δουλευω συνεχομενες ωρες, αργοτερα θα αρχισω σπαστο και τουλαχιστον εκει θα μπορω. Απλα προσπαθω να τιγκαρω καπως στο πρωινο με πρωτεινη, φρουτα και ψωμι ολικης ή εσσαιων κι ετσι κρατιεμαι περιπου 5-6 ωρες χωρις λιγουρες. Αυτες οι μερες θα ειναι δυσκολες γτ θα εχω περιοδο και φοβαμαι για υπερφαγικο αλλα θα προσπαθησω αν ειναι να φαω παραπανω να ειναι κατι υγιεινο.

Η μαμα μου παλευει με τη παχυσαρκια καμια 25αρια χρονια και να φανταστεις δεν ξερω πως να τη βοηθησω γιατι οταν μιλαμε για συναισθηματικη υπερφαγια εχουμε να κανουμε αποκλειστικα με τη ψυχολογια του ατομου, οποτε εκεινη μονο μπορει να βοηθησει τον εαυτο της. Οταν της προτεινω να αρχισουμε μαζι κατι δεν βρισκεται σε καλη φαση, βλεπω μονη της ομως οτι προσπαθει κατα καιρους και ευτυχως εχει χασει καπου στα 14 κιλα το τελευταιο εναμισι χρονο. Πιστευω σταδιακα θα καταφερει να φτασει σε ενα πιο υγιες βαρος. Παντως τα ακραια υπερφαγικα τα εχει κοψει εδω και παρα πολυ καιρο, αυτο κι αν ειναι ελπιδοφορο! Απλα παλευει με το βαρος που πηρε σε βαθος χρονου πλεον.

Θα προσπαθησω να κοψω τα "πρεπει"!!! Εχεις δικιο, ολο αυτο κατανταει ψυχαναγκαστικο, γεγονος που αποφερει μονο απογοητευση οταν ο στοχος δεν επιτυγχανεται.

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γειά σας!! Empty Απ: Γειά σας!!

Δημοσίευση από Ailouros Τετ Μάης 02, 2018 10:16 am

Τσουρεκάκι πως είσαι; νιώθεις λίγο καλύτερα;
Σιγά σιγά θα βρεις τους ρυθμούς σου, και με την δουλειά και με όλα!
Ailouros
Ailouros
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2018

https://potatosdreams.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης