Διατροφικές Διαταραχές
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Έχω έξοδο και τώρα ;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Έχω έξοδο και τώρα ; Empty Έχω έξοδο και τώρα ;

Δημοσίευση από Μαρία Admin Κυρ Απρ 22, 2018 3:18 pm

Έχεις μια υποχρέωση ένα πάρτι, μια γιορτή, ένα επαγγελματικό δείπνο. Η πρώτη σου σκέψη είναι να αρνηθείς σε μια φιλική πρόσκληση, αλλά αν είναι επαγγελματική υποχρέωση δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.
Και τώρα; Εσύ  νιώθεις χάλια , χοντρή , ίσως έχεις κάνει υπερφαγικό ή/ και εμετό .. Μα πώς θα βγεις ΕΤΣΙ ΕΞΩ ; Πώς θα σε δουν οι άλλοι που θα προσέξουν πόσο πολύ έχεις παχύνει και ακόμη και αν πας πώς θα αντισταθείς σε όλα αυτά τα φαγητά ή κεράσματα;
Δεν θα βρίσκεις τίποτα να φορέσεις γιατί τίποτα δεν θα σου κάνει! Δεν έχεις τίποτα  που να σε αδυνατίζει και μάλλον έχεις και αυτό το πρήξιμο από το χθεσινό επεισόδιο ή την ατονία από τους εμετούς . Πάλι δεν μπόρεσες να κρατηθείς και ας ήξερες ότι έχεις αυτή την υποχρέωση!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Πριν

Στάματα για μια ακόμη μια φορά να έχεις αρνητικές σκέψεις !
Βρες κάτι όμορφο να βάλεις, το οποίο θα σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα ΕΣΥ πρώτα απ' όλα . Μην έχεις στο μυαλό σου ότι όλοι θα κοιτούν εσένα ή θα σε σχολιάζουν . Ακόμη και αν αυτό συμβεί δεν είναι καλύτεροι από εσένα !
Φρόντισε να έχεις φάει κάτι ελαφρύ από πριν και μην πας εντελώς νηστική με τη σκέψη ότι δεν θα ακουμπήσεις τίποτα από όλα αυτά που θα δεις ( αυτός ο τρόπος πυροδοτεί το επόμενο επεισόδιο)

Στην εκδήλωση / γιορτή

Αρχίζουν οι σκέψεις ότι δεν πρέπει να φας, εσύ κάνεις δίαιτα και πόσο αδύναμη θα φανείς πάλι που θα χαλάσεις το πρόγραμμά σου !
Επιπλέον έρχονται διάφοροι σε κερνάνε, επιμένουν να φας ή σε ρωτούν με αδιάκριτο τρόπο συνήθως γιατί δεν τρως . Ουφ τι θέλουν τώρα και αυτοί ;
Άκου την (πραγματική) εσωτερική σου επιθυμία !
Μην κάνεις το τεράστιο λάθος να μην αγγίξεις τίποτα από όλα αυτά βάζοντας πάλι απαγορευτικό . Θα βάλεις στο πιάτο σου να φας αυτό που θέλεις (ίσως λίγο απ' όλα αυτά που σου αρέσουν και στερείσαι μέσα στο φαύλο κύκλο ).
Ξέρω σκέφτεσαι ότι δεν θα κρατηθείς και θα "πέσεις πάλι με τα μούτρα" … Μπορεί όμως και να μην συμβεί κάτι τέτοιο !
Γιατί οι πιθανότητες, γυρνώντας μετά σπίτι σου και το μυαλό σου να είναι κολλημένο σε όσα δεν δοκίμασες και τελικά να καταλήξεις σε επεισόδιο μεγαλώνουν !
Οπότε ακόμα και παραπάνω να φας εκείνο το βράδυ, δώσε αυτή την απόλαυση στον εαυτό σου . Έχεις βαρεθεί να στερείσαι , έχεις βαρεθεί να είσαι μια ζωή σε διατροφή και να ακολουθεί ο εφιάλτης.
Μην αφήνεις αυτό να σε απομονώνει . Κάνε μια προσπάθεια σήμερα και την επομένη φορά θα είναι καλύτερα. Θα δεις !


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μαρία Admin στις Κυρ Απρ 22, 2018 5:10 pm, 2 φορές συνολικά
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έχω έξοδο και τώρα ; Empty Απ: Έχω έξοδο και τώρα ;

Δημοσίευση από tsourekoula90 Κυρ Απρ 22, 2018 4:07 pm

Πολυ ωραιο κειμενο!

tsourekoula90
Δραστήριο μελος
Δραστήριο μελος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έχω έξοδο και τώρα ; Empty Απ: Έχω έξοδο και τώρα ;

Δημοσίευση από Μαρία Admin Τρι Απρ 24, 2018 8:29 pm

tsourekoula90 έγραψε:Πολυ ωραιο κειμενο!

ευχαριστω τσουρεκουλα μου !
Μαρία Admin
Μαρία Admin
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 04/04/2018
Τόπος : Πειραιάς

https://diatrofikidiataraxi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έχω έξοδο και τώρα ; Empty Απ: Έχω έξοδο και τώρα ;

Δημοσίευση από Λυδία Δευ Απρ 30, 2018 7:01 pm

Αυτό έχω πάθει δεν θέλω να πάω πουθενά .καλά αν έχει φαγητό σίγουρα όχι .αλλα έτσι κι αλλιώς αισθάνομαι απαίσια για τον εαυτό μου .τα ρούχα μου όντως δεν μου κάνουν πια .δεν θέλω να με βλέπω μέχρι να γίνω ο παλιός μου εαυτός και δεν θέλω να βγαίνω έξω ντρέπομαι και δεν μου αρέσω πια

Λυδία
Νέο μέλος
Νέο μέλος

Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης